HUKUKİ DANIŞMANLIK VE AVUKATLIK HİZMETLERİ

Yurtdışı Borçlanması Yapacaklara Pratik Öneriler

emeklilik1- Borçlanma Talep Dilekçenizin doldurulması işlemini asla SGK’nın memurlarına bırakmayın.

2- Borlanma talep dilekçenizi doldururken mutlaka yurtdışındaki ilk sigortalılık / 18 yaş ikmal tarihinizi borçlanılacak süreye ait ilk tarihe yazarak “ve devamındaki xx gün” şeklinde doldurunuz.

3- Emeklilik aylığına hak kazanmak için kaç gün borçlanmanız gerektiğini bir uzmandan mutlaka öğrenin ve ilgili kutucuğa gün sayısını yazın.

4- Hollanda sigortasını borçlanacaksanız 6. Maddedeki “Çalışılan Süre”, “Boşta geçen süre”, “Ev kadınlığı süresi” kutucuklarından ilgili olanını, kadınsanız tamamını, erkekseniz ilk iki kutucuğu işaretleyerek yanındaki boşluğa “Sözleşmeye göre  YAŞLILIK SİGORTASINA TABİ SÜRELERİ” ibaresini düşünüz.

5- SSK’dan, yani 4/1(a)’dan emekli olmak istiyorsanız mutlaka Türkiye’de sigortalılık başlangıç tarihiniz bulunmalı.

6- Türkiye’ye çalışmak için gelecekseniz mümkün olduğunca büyük şehirlerden uzak durun. Daha küçük şehirlerde ikamet almayı ve çalışmayı yeğleyin. Zira Ankara’daki veya İstanbul gibi büyük şehirlerdeki SGK’lardan (Özellikle Ankara) cevap gelmesi bazen 6 ay – 9 ay dahi sürebiliyor. Zaman kaybetmemek için küçük şehirlerden ikametgah alarak oralarda çalışmayı tercih edin.

7- Borçlanma Talebinde bulunurken yurtdışı sigortalılık başlangıç tarihinizin Türkiye’deki sigortalılık başlangıç tarihi olarak tescilini de talep edin. Bırakın reddetsinler.

8- Borç Tahakkuk Cetveliniz ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Merkezinden geldikten sonra cetvelde sizi hangi günler için borçlandırdıklarını mutlaka inceleyin. Sizin talep ettiğiniz tarihlerden daha günümüze yakın tarihleri borçlandırdılar ve başlangıç tarihinizden uzaklaştılarsa mutlaka düzeltilmesi için dilekçe verin. (Not: düzeltme dilekçelerinin işe yaradığını hiç görmemişsem de bu öneride bulunuyorum) Düzeltilmemişse dava yoluyla tarih aralıklarını düzeltmek oldukça sıkıntılı bir süreç. Bunun yerine büyük bir maddi külfet yaratmayacaksa borçlanmanızı iptal ederek tarih sınırlandırmaları yapmak suretiyle yeniden borçlanma talebinde bulanabilirsiniz. Bu yöntem çoğunlukla daha pratik bir yöntem dahi olabiliyor.

9- Borçlanma Tahakkuk Cetvelinizde bir sorun yoksa, yani bölük pörçük tarihleri borçlandırmadılar, talep ettiğiniz ilk başlangıç tarihi cetvelde de ilk tarih olarak görünüyorsa sıra ödemeyi yapmaya geliyor; Ödeme yaparken tek seferde, tek bir dekontla ödeme yapmayın. Aynı gün, peş peşe borçlanma miktarlarını bölerek (Örn: ilk dekont için 10 gün, 2. dekont için 1.000 gün, 3. dekont için 2600 gün gibi) ödeyerek borçlanma işleminizi tamamlayın.

Sağlıklı ve mutlu bir emeklilik hayatı dileğiyle…